Rozmaitości

2 sierpnia 1920 r. „Dla inteligentnej panienki przy inteligentnej rodzinie” – wynajem mieszkań sto lat temu

Dziś zarówno poszukujący mieszkań do wynajęcia, jak i wynajmujący mogą korzystać z bogatej oferty serwisów internetowych oraz biur pośrednictwa. Sto lat temu główne narzędzie stanowiła prasa. Rubryki dotyczące nieruchomości były dość obszerne, a właściciele i najemcy często dość jasno precyzowali swoje wymagania.

Pokój wynajmę tylko solidnemu panu – to jedno z ogłoszeń opublikowanych na łamach „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” 2 sierpnia 1920 r. Za pomocą dziennika nowego lokum szukał „kierownik poważnej firmy handlowej”. Z kolei oficer poszukiwał „ładnego pokoju umeblowanego”.

Ogłoszenia pochodzą z „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” z 1–3 sierpnia 1920 r.

Ktoś inny oferował „pełne zaprowiantowanie wiejskiemi produktami za odnajęcie 2 pokoi z meblami lub bez i kuchnią, ewentualnie prawem używania kuchni”. Student oferował korepetycje w zamian za pokój. Dwie seminarzystki szukały od 1 września pokoju z opałem, z osobnym wejściem. Może być z utrzymaniem lub bez (wyżywieniem).

Najemcy i wynajmujący bezpośrednio wyjaśniali, czego oczekują od drugiej strony. Dla inteligentnej panienki poszukuję pokoju z utrzymaniem przy inteligentnej rodzinie – wyjaśniało jedno z ogłoszeń. W innym przeczytać można: 3 pokoje, kuchnia, łazienka, elektryka, gaz, umeblowane z komfortem z powodu wyjazdu do odstąpienia na 1/2 roku tylko bardzo zamożnej i dystyngowanej rodzinie. Ktoś szukał „lokalu składającego się z ubikacyji”, a oficer amerykański z żoną byli zainteresowani „umeblowanym pokojem z wygodami”. Pewien najemca oferował „wspólny pokój dla jednej pani na sierpień”.

Ogłoszenia pochodzą z „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” z 1–3 sierpnia 1920 r.

Cały numer gazety można przeczytać na stronie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej.